HABERLER
Hayatın her anında, Özer Sigorta yanınızda!

Suistimali gerçekleştiren de yaptığı işten zarar görüyor

Sigortacıyı suistimal edenlerin sadece olayın hukuki boyutuyla uğraşmadıklarını söyleyen Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan, aynı zamanda gelecek yıllarda sigorta şirketleri nezdinde ‘asla sigortalanmaması gereken kişiler’ listesine girdiklerini vurguladı.
Facebook'ta paylaşın Twitter'da takip edin Eklenme Tarihi : 22.12.2011
Haber Görseli

Sigorta suistimalleriyle mücadele etmek bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sektörün en mühim konuları arasında yer alıyor. Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan, sigorta suistimallerini şöyle tanımladı: “Sigorta suistimali kısaca; haksız kazanç elde etmek amacıyla, sigorta şirketinin kararını değiştirecek önemli bir gerçeğin gizlenmesi ya da gerçek dışı bir beyan yoluyla sigortacının, sigortalı tarafından bilerek, kasıtlı olarak aldatılmasıdır.”
Yıllar içerisinde alternatifler oluşturarak artan sigorta suistimallerinin gelişmiş ülkelerde vergi kaçakçılığından sonra en yaygın ekonomik suç olarak değerlendirildiğine dikkat çeken Ayhan, “Bununla birlikte suistimal konusu olayın niteliği, alınan önlemlere göre sürekli biçim değiştirmekte ve bu sebep sigorta şirketlerini, devamlı yenilenen bir mücadele sisteminin kurulması yönünde çalışmaya yönlendirmektedir” dedi.

SUİSTİMALİ GERÇEKLEŞTİREN KARA LİSTEYE ALINIYOR
Yıllar içerisinde sigorta suistimalleri yüzünden hem sigorta şirketlerinin, hem de aracılar ve dürüst sigortalıların büyük zarar gördüğünü belirten Ayhan, suistimali gerçekleştiren sigortalının da çıkar sağlamaya çalışırken önemli zarar gördüğünü kaydetti. Ayhan, “Suistimali gerçekleştiren sigortalılar sadece olayın hukuki boyutuyla uğraşmıyor, aynı zamanda gelecek yıllarda sigorta şirketleri nezdinde ‘asla sigortalanmaması gereken kişiler’ listesine, yani kara listelere giriyorlar. Şu anda sektörde faaliyet gösteren tüm sigorta şirketlerinin bu mantıkla oluşturdukları ve çok sıkı takip ettikleri listeleri bulunuyor. Şirketimizde de bu konuların takip edildiği hukuk ve denetim birimleri son derece konsantre olmuş bir şekilde eylemleri inceliyor ve sonuçlandırıyorlar. Sigorta suistimalleriyle mücadele eden sistemimiz değişen suistimal biçimlerine karşı sürekli kendini yeniliyor” diye konuştu.
Generali Sigorta’nın sektördeki suistimaller konusundaki hedefinin suistimal gerçekleşmeden, dava konusu olmadan önce, yapılmasına engel olmak ve suç oranını aza indirebilmek olduğunu belirten Ayhan, suistimalin gerçekleşmesinden sonra doğuracağı sonuçlara dikkat çekmenin önemine vurgu yaparken şunları söyledi: “Yıllardır düzenli olarak sigortasını yaptıran dürüst müşterimiz hiç ilgisi yokken bu konudan etkileniyor. Milyon dolarlık yatırımların yapıldığı sigorta şirketleri, büyüklü küçüklü aracı kurumlar etkileniyor. Saydığımız bütün bu değerler aslında milli servetimizin bir parçası, bu zihniyetle yaklaştığımızda bu suçlar neticesinde ülkemize nasıl bir zarar verildiğini görmek ve anlamak daha kolay olabilir.”            


Sigorta suistimalleriyle sistematik mücadelede en önemli dinamiğin sigorta şirketlerinin ve bu mücadeleden fayda sağlayacak tüm paydaşların yapacağı ortak çalışma olduğunu belirten Ayhan, “Test niteliğinde kurulan teknolojik altyapılar, çıkan yönetmeliğin de getirdiği yükümlülükler ve verdiği destekle bu mücadelenin ana araçları olacak. Önümüzdeki dönem suistimal konusunda uluslararası işbirlikleriyle mücadelenin sistematik olarak yürütüleceği bir süreç yaşanacaktır” dedi.
 

Diğer Haberler

Haber Resmi SİGORTA SUİSTİMALLERİ ARTIK NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK
18 Şubat 2012
Hazine Müsteşarlığı’nın bu ayın başında yayınlanan yönetmeliğiyle sigorta suiistimaleri, Türk Ceza Kanunu’nun 158’inci maddesi kapsamındaki “Niteklikli dolandırıcılık” kapsamına alındı.
Haber Resmi Hangi şirket deprem bölgesindeki sigortalılarının hasarlarını ödemeye başladı?
01 Kasım 2011
"Hasarları ödemeye başladık" Van'da yaşanan deprem felaketinin ardından sigorta şirketleri hızla yaraları sarmaya çabalıyor. Konuyla ilgili Axa Sigorta Başkan (Bireysel Teknik, Sağlık, Hasar & Hukuk) ve İcra Kurulu Üyesi Ali Erlat yaptığı açıklamada Axa Sigorta’nın depremin gerçekleştiği günün hemen ertesinde deprem bölgesine ulaşıp acentelerinin ve sigortalılarının yanında olduğunu belirtirken sözlerine şöyle devam etti:
Haber Resmi AXA Sigorta'ya World Finance'den 2. Ödül
15 Aralık 2011
Dünyanın önde gelen finans dergisi World Finance 2011 yılında ülkelerin en iyi sigorta şirketlerini açıkladı. AXA SİGORTA World Finance Dergisi tarafından 2010 yılının ardından 2011 yılında da "Türkiye'nin En İyi Sigorta Şirketi" seçildi.